Protiklady sa priťahujú?!? Je to nezmysel!

Protiklady sa priťahujú.

Každý už počul túto frázu. Je to nesprávne tvrdenie. Logicky nám to síce dáva zmysel, ale aj tak to nie je pravda.

Prečo si to však myslíme? Dôvod je ten, že práve toto správanie si všimneme. Výskumy ohľadne vzťahov jasne ukazujú, že podobní ľudia sa priťahujú. Spôsob fungovania nášho mozgu je žiaľ taký, že si nevšimne ľudí, ktorí sa naozaj priťahujú, pretože sú rovnakí. Náš mozog si práve všíma tie iné, rozdielne, tie nezvyčajné páry, ktoré sú “protikladné”. Práve preto, že si ich všímame, si náš mozog myslí, že ich počet je oveľa vyšší než ich skutočné množstvo.

Problém s manažérskou mentalitou “protiklady sa priťahujú” je ten, že v to ako manažéri veríme, i keď v skutočnosti opak je pravdou. Inými slovami: Sme prirodzene priťahovaní k najímaniu ľudí, ktorí sú takí, ako my. Keď však najmeme ľudí ako my, skončíme s tímom ľudí, ktorí majú rovnaké silné a slabé stránky ako my.

Aké hrozí nebezpečenstvo? Ak urobíte chybu, vám podobní ľudia v tíme majú menšiu šancu si túto chybu všimnúť. Ba čo viac, majú problém postrehnúť, že sa vôbec jedná o chybu! Dokonca si môžu myslieť, že je to úplne v poriadku.

Ako môžeme ako manažéri vyriešiť tento problém? Vezmime do úvahy rôzne osobnostné črty ľudí, ktorých plánujeme najať. Ak ste doteraz brali k sebe ľudí čisto na základe toho, kto vám bol sympatický, zistíte, že máte tím ľudí, ktorí sú si navzájom podobní.

Ak máte problém prichádzať s novými nápadmi, pravdepodobne bude mať ten istý problém celý tím. Ak ste človek, ktorý má problém “doladiť” každý detail, budete mať v skupine pravdepodobne ľudí, ktorí robia to isté.

Odhaliť typ osobnosti človeka vám pomôže skúsený psychológ. Ak takého vo vašej firme nemáte, skúste sa pozrieť na videá zo série Sila osobnosti. Vďaka nim sa týmto skúseným psychológom na odhaľovanie osobností stanete vy sami.

Pamätajte, že ak typy osobností neberiete pri pohovore do úvahy a ste do kandidáta “zaľúbení až po uši”, musíte predpokladať, že bude taký, ako ste vy. Môže pracovať fajn. Môže však zvýrazňovať vaše slabosti v smere, v akom by ste to nikdy nečakali.

Zdieľajte radosť:
Tento príspevok bol publikovaný v Osobnosti. Pridajte si záložku na trvalý odkaz.

3 - počet odpovedí k Protiklady sa priťahujú?!? Je to nezmysel!

  1. Milan hovorí:

    protiklady se nepřitahují. mohou se doplňovat, ale velmmi těžko mohou SPOLUPRACOVAT. vlastní zkušenost.

  2. cialis hovorí:

    Outstanding quest there. What occurred after? Thanks!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *